Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Ha valaki arra hivatkozik, hogy a klímaváltozás okozta hatások veszélyeztetik az élethez való jogát, annak automatikusan járna a menedékjog.
Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága meghozta a „klímamenekültekkel” kapcsolatos első döntését – írja az Alapjogokért Központ a Bizottság közleményére hivatkozva. A döntés lényegében megtiltja a „klímamenekültek” kitoloncolását, így ha valaki arra hivatkozik, hogy a klímaváltozás okozta hatások veszélyeztetik az élethez való jogát, annak automatikusan járna a menedékjog.
A bizottság döntése szerint a menedékjogért folyamodó kérelmezőnek még azt sem kéne bizonyítania, hogy származási országába való visszatérése esetén őt közvetlen veszély fenyegetné, pedig ez a menekültjogban alapkövetelménynek számít – teszi hozzá az Alapjogokért Központ. A Bizottság közleménye nyíltan ki is mondja, hogy a döntés hátterében a „klímamenekültek” menedékjog-elbírálásának a megkönnyítése áll.
A döntés alapjául szolgáló ügy egy, az óceániai Kiribatiból származó férfi és Új-Zéland között kialakult vita volt. Az illető férfi az alapján kért menedékjogot, hogy a klímaváltozás miatt romlottak az életkörülményei. Kérelmét az új-zélandi hatóságok elutasították, így a férfi végül a Bizottsághoz fordult, mert szerinte Új-Zéland megsértette az élethez való jogát. Bár ebben a konkrét ügyben a Bizottság nem találta jogsértőnek a hatóságok eljárását, a mostani döntéssel mégis precedenst teremthetnek és megnyithatják a kapukat a „klímamenekültek” előtt.